W okresie od lutego 2026 roku do chwili obecnej realizowany jest program kastracji i
czipowania zwierząt właścicielskich (w pierwszej kolejności samic: suk i kotek) którego
celem jest ograniczenie bezdomności zwierząt oraz promowanie odpowiedzialnej opieki nad
nimi.
Do końca kwietnia 2026 r.:
wydano 80 wniosków o wykonanie zabiegów,
zrealizowano 57 zabiegów,
23 wnioski pozostają w trakcie realizacji.
W ramach przeprowadzonych zabiegów wykonano:
37 kastracji kotek,
20 kastracji suczek.
Do wykonania pozostały:
19 zabiegów dotyczących suczek,
4 zabiegi dotyczące kotek.
W ramach programu wykonano również:
11 samodzielnych zabiegów czipowania,
16 zabiegów czipowania realizowanych w pakiecie z kastracją.
Zabiegi realizowane były w dwóch gabinetach weterynaryjnych, z którymi Gmina zawarła
umowy:
- Przychodnia Weterynaryjna WETIMED lek. wet. Magdalena Wróbel, ul. Warszawska
2A, 05-311 Dębe Wielkie, - Gabinet Weterynaryjny lek. wet. Sylwia Pytel, ul. Juliusza Słowackiego 11, 05-074
Halinów
Informujemy, że środki finansowe przeznaczone na realizację programu na chwilę obecną
zostały wyczerpane, ale to nie koniec zabiegów na ten rok.
Nasza Gmina otrzymała informację o przyznaniu dotacji z Urzędu Marszałkowskiego
Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla zwierząt 2026” w
kwocie 20 000 zł. Łączna wartość zadania wynosi 40 000 zł, pozostałe środki będą
pochodziły z budżetu Gminy Dębe Wielkie.
Otrzymane dofinansowanie zostanie w całości przeznaczone na realizację zabiegów kastracji
zwierząt z terenu Gminy Dębe Wielkie. Dzięki temu możliwe będzie sfinansowanie około 70
dodatkowych zabiegów, co przyczyni się do ograniczenia bezdomności zwierząt na terenie
naszej gminy.
Aktualnie oczekujemy na podpisanie umowy dotacyjnej. Po jej zawarciu możliwa będzie
realizacja kolejnych zabiegów kastracji oraz czipowania zwierząt.
Dziękujemy mieszkańcom za duże zainteresowanie programem i odpowiedzialne podejście
do opieki nad zwierzętami.
