herb Gminy Dębe Wielkie
facebook

Rok 2024

Realizacja zadania publicznego pn.: Organizacja imprezy turystycznej „Poznajmy się”

Praca.pl – Pomoc dla Osób z Niepełnosprawnością

Społeczne konkursy: Mazowiecka Lady D. im. Krystyny Bochenek oraz Mazowiecki Gentleman D.

Samodzielność-Aktywność-Mobilność

Kampania informacyjna ZUS-Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością

Publikacja pt. „Praktyczny poradnik savoir – vivre wobec osób niepełnosprawnych”


Rok 2023

Dzień Osób z Niepełnosprawnością 2023

Plakat informacyjny


Zarządzenie nr ZO.0050. 152 .2023 z dnia 12 grudnia 2023 roku zmieniające zarządzenie w sprawie powołania Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych na wypadek nieobecności Pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych wyznaczam Panią Monikę Pobikrowską do wykonywania funkcji Pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych

Dane do kontaktu:
Telefon: 25 756 47 00
E-mail: m.pobikrowska@debewielkie.pl


Zarządzeniem nr ZO.0050.37.2022 z dnia 1 kwietnia 2022 roku powołano Panią Katarzynę Kozdrój na Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych.
Dane do kontaktu:
Telefon: 25 756 47 29
E-mail: k.kozdroj@debewielkie.pl


Zarządzeniem nr ZO.0050.14.2022 z dnia 27 stycznia 2022 roku odwołano Panią Marlenę Jackiewicz z funkcji Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych.


Zarządzeniem nr ZO.0050.100.2017 z dnia 28 sierpnia 2017 r. powołano Panią Marlenę Jackiewicz na Pełnomocnika do spraw Osób Niepełnosprawnych.


NOWY SKŁAD GMINNEJ SPOŁECZNEJ  KOMISJI DS. OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W DĘBEM WIELKIM

Zarządzenie ZO.0050.105.2021 Z DNIA 27 września 2021 roku w sprawie powołania i ustalenia składu osobowego Gminnej Społecznej Komisji ds. Osób Niepełnosprawnych w Dębem Wielkim.


NABÓR UZUPEŁNIAJĄCY NA CZŁONKÓW GMINNEJ SPOŁECZNEJ KOMISJI DS. OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH (GSKON) W DĘBEM WIELKIM

Nabór uzupełniający na Członków Gminnej Społecznej Komisji  ds. Osób Niepełnosprawnych (GSKON) w Dębem Wielkim Kadencja 2020/2022. Termin składania zgłoszeń od 16 do 30 kwietnia 2021 r.

Szczegóły w dokumencie dostępnym do pobrania.


 

DZIEŃ BEZ BARIER

Obraz ilustruje plakat dnia bez barier.W ramach cyklicznej akcji „Dzień bez barier”, której niestety z przyczyn od nas niezależnych Gminna Społeczna Komisja ds. Osób Niepełnosprawnych w Dębem Wielkim nie może zorganizować, postanowiliśmy stworzyć inną akcję dla osób z niepełnosprawnością.

Poniższa akcja to pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa w szczególności osobom, które borykają się z różnymi chorobami, a w związku z tym osoby z niepełnosprawnością mają mniejszą odporność oraz często występują niestety dodatkowo choroby współistniejące.

W związku ze zbliżającym się w dniu 3 grudnia „Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych”, a także w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców z terenu naszej gminy, Gminna Społeczna Komisja ds. Osób Niepełnosprawnych w Dębem Wielkim (GSKON) postanowiła przygotować dla Osób z Niepełnosprawnością „Bezpieczną Paczkę”.

Produkty w paczkach mają służyć poprawie oraz ochronie zdrowia w tym trudnym dla nas wszystkich czasie.

Aby uzyskać „Bezpieczną Paczkę” należy posiadać orzeczenie o niepełnosprawności bądź orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Zgłoszenia przyjmujemy w dniach od 1 do 8 grudnia 2020 r. poprzez podanie danych tj. imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, numeru telefonu oraz wieku.

Zgłoszenia przyjmuje Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych Pani Marlena Jackiewicz:

 • telefonicznie pod numerem: 25 756-47-44
 • mailowo: m.jackiewicz@debewielkie.pl
 • poprzez fanpage’a Gminnej Społecznej Komisji ds. Osób Niepełnosprawnych w Dębem Wielkim
 • osobiście w Urzędzie Gminy Dębe Wielkie, ul. Strażacka 3, 05-311 Dębe Wielkie

Paczki zostaną dostarczone bezpośrednio do domu zgłoszonych osób w okresie przedświątecznym. Przy odbiorze paczki trzeba będzie wypełnić oświadczenie, jak również przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności.


ZGŁOSZENIA DO DRUGIEJ KADENCJI GSKON W DĘBEM WIELKIM – KADENCJA 2020/2022

Zapraszamy do zgłaszania się osoby, które mają wpływ na życie i rozwój osób z niepełnosprawnością, bądź wyrażają chęć działania na rzecz osób z niepełnosprawnością na terenie Gminy Dębe Wielkie. Termin składania zgłoszeń odbywa się w terminie od 19 czerwca do 3 lipca 2020 r. Komisja będzie się składała z 10 osób:
Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych;
1 przedstawiciela Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębem Wielkim;
1 przedstawiciela Gminnego Ośrodka Kultury w Dębem Wielkim;
1 przedstawiciela Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dębem Wielkim
6 mieszkańców z terenu Gminy Dębe Wielkie.

Osoby pełnoletnie, które wyrażają chęć pracy na rzecz osób z niepełnosprawnością w Gminnej Społecznej Komisji ds. Osób Niepełnosprawnych, proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz dostarczeniem formularza do placówki urzędu gminy lub mailowo: m.jackiewicz@debewielkie.pl, bądź wysłania na adres:

Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych
Urząd Gminy Dębe Wielkie, ul. Strażacka 3, 05-311 Dębe Wielkie

z dopiskiem: zgłoszenie do Gminnej Społecznej Komisji ds. Osób Niepełnosprawnych

(zgłoszenia wysłane za pomocą poczty – liczy się data stempla pocztowego)

Kontakt z Pełnomocnikiem ds. Osób Niepełnosprawnych – (25) 756-47-44

Do pobrania;

1. Formularz zgłoszenia.


SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZADAŃ PEŁNOMOCNIKA DS. OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Dębe Wielkie dnia 06.02.2020r.

Do pobrania sprawozdanie z realizacji zadań Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych za rok 2019.


 DZIEŃ BEZ BARIER

Obraz ilustruje plakat dnia bez barier.8  grudnia 2019 r. Gmina Dębe Wielkie zorganizowała trzecią edycję wydarzenia „Dzień bez barier” z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Gospodarzami spotkania byli: Wójt Gminy Dębe Wielkie Pan Krzysztof Kalinowski, Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych Pani Marlena Jackiewicz oraz Gminna Społeczna Komisja ds. Osób Niepełnosprawnych. Przedsięwzięcie zostało przygotowane dla wszystkich mieszkańców, którzy mają wpływ na życie i rozwój osób z niepełnosprawnością.

W czasie akcji charytatywnej, która odbywała się w Zajeździe pod Dębem w miejscowości Chrośla, swoją działalność zaprezentowały następujące organizacje:

 • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mińsku Mazowieckim,
 • Powiatowy Urząd Pracy w Mińsku Mazowieckim,
 • Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Mińsku Mazowieckim,
 • Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach,
 • Zespół Szkół Specjalnych Janiny Porazińskiej w Ignacowie,
 • Dom Pomocy Społecznej „Jedlina” w Mieni,
 • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dębem Wielkim,
 • Gminny Ośrodek Kultury w Dębem Wielkim,
 • Parafialny Zespół Caritas w Dębem Wielkim,
 • Fundacja Aktywnej Rehabilitacji w Warszawie,
 • Centrum Rehabilitacji Obok Lasu z Grębiszewa.

Na „Dzień bez barier”, który został zorganizowany po raz trzeci przybyło bardzo dużo osób, które miały możliwość skorzystania z propozycji ofert pracy dla osób z niepełnosprawnością, ofert edukacyjnych przygotowanych przez poszczególne szkoły i organizacje, a także innych atrakcji, które były dostępne w ramach ww. projektu.  Oprócz wspaniałego i przepięknego występu podopiecznych Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy z Mińska Mazowieckiego, można było otrzymać upominki od podopiecznych ww. organizacji, uzyskać odpowiedzi na wiele pytań związanych z pomocą dla osób z niepełnosprawnością, a małych i dużych gości zabawiały animatorki. Do dyspozycji była również dostępna przez całą imprezę fotobudka. Następnie odbyły się warsztaty na wózkach inwalidzkich, które przeprowadziła Fundacja Aktywnej Rehabilitacji z Warszawy.

Podczas powyższego wydarzenia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pn. (Nie)pełnosprawność oczami naszych mieszkańców, w którym mogli wziąć udział mieszkańcy z terenu Gminy Dębe Wielkie. Celem Konkursu była integracja mieszkańców z niepełnosprawnością z mieszkańcami pełnosprawnymi, jak również promocja GSKON w Dębem Wielkim. Konkurs miał również na celu wykazanie swojej kreatywności przez mieszkańców naszej gminy oraz wyrażenie swoich pomysłów, jak również informowanie mieszkańców o GSKON, która ma na celu analizowanie potrzeb osób niepełnosprawnych oraz inicjowanie i opracowywanie programów służących poprawie warunków życia i integracji społecznej osób z niepełnosprawnością. Łącznie wpłynęło 25 prac, w których zostały nagrodzone 3 pierwsze miejsce w kategoriach: do 8 lat, do 15 lat, powyżej 15 lat. Vouchery w konkursie ufundowali darczyńcy: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dębem Wielkim, Sklep „Modne Dziecko”, Studio Florystyczne „Anabella” Anna Mazur, Centrum Rehabilitacji „Obok Lasu”, Pas a Pas, Księgarnia Małgorzata Klukowska, Fitness dla Pań Joanna Rokicka, Salon Fryzjerki Katarzyna Proczek, Pizzeria Drewutnia.

Zaszczyciła nas również swoją obecnością utalentowana wokalistka, zwyciężczyni 7 edycji programu Disco Star oraz prezenterka stacji Polo TV, Królowa Disco – Ilona Świąder, która oprócz swoich przepięknych utworów przeprowadziła koncert świąteczno-mikołajkowy, gdzie wspólnie z widownią śpiewała kolędy oraz cudownie przybliżała gości do zbliżającego się klimatu Świąt Bożego Narodzenia. Widać było, że Królowa czuła się wspaniale oraz że bez problemu potrafi integrować tak różnorodną publiczność. Podczas oczekiwania na bajkowych bohaterów można było skosztować pysznych, domowych wypieków oraz napić się słynnej Dębskiej kawy żołędziówki. Pod koniec spotkania przybyli do gości Masza i Niedźwiedź, którzy rozgrzewali oczekującą publiczność na przybycie Świętego Mikołaja – prosto z Laponii. Mikołaj bez wyjątku wręczył wszystkim dużym i małym upominki przygotowane przez pomocników z Gminnej Społecznej Komisji ds. Osób Niepełnosprawnych.

Organizatorzy bardzo dziękują Pani Ewie Szulim – właścicielce Zajazdu pod Dębem za udostępnienie sali, właścicielowi firmy „Mesio” Usługi Transportowe – Panu Dariuszowi Gańko za dowóz na ww. wydarzenie, Królowej Disco – Pani Ilonie Świąder za cudowny i przepiękny charytatywny występ, iluzjoniście – Panu Sławomirowi Kowalskiemu na pokazanie fantastycznej magii, Fundacji Aktywnej Rehabilitacji – za poprowadzenie warsztatów na wózkach inwalidzkich, Drukarni A-REK Studio Reklamy – za ufundowanie banera, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Dębem Wielkim za udostępnienie sprzętu oraz ufundowanie fotobudki, wszystkim fundatorom voucherów, Bajecznym Animacjom – za coroczne uśmiechy mieszkańców podczas animacji, pracownikom Urzędu Gminy Dębe Wielkie, którzy w formie wolontariatu pomagali w przygotowaniach „Dnia bez barier”.

Gmina Dębe Wielkie planuje, aby wydarzenie odbywało się corocznie z związku z Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych.

 


KONKURS PLASTYCZNY ” (NIE)PEŁNOSPRAWNOŚĆ OCZAMI NASZYCH MIESZKAŃCÓW”

Zachęcamy wszystkich mieszkańców z terenu Gminy Dębe Wielkie zarówno tych małych jak i dużych do wyrażenia swoich pomysłów w pracach plastycznych poprzez: rysowanie, malowanie, wyklejanie na kartce papieru, obrazowe przedstawienie, ukazanie sytuacji, postaci lub przedmiotów, dzięki swojej kreatywności w wyrażeniu pojęcia związanego z niepełnosprawnością. Format pracy nie może przekraczać rozmiaru A3, a autorem pracy konkursowej może być jedna osoba. Zachęcamy, aby swoją twórczość przedstawiały zarówno dzieci jak i osoby dorosłe oraz osoby pełnosprawne, jak również mieszkańcy z niepełnosprawnościami.

Konkurs trwa od 16 października do 29 listopada 2019 roku.

Regulamin do pobrania.

 


1 PAŹDZIERNIKA 2019 r. OLIMPIADA ZDROWIA

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Możesz więcej” oraz Szkoła Podstawowa im. WBK w Dębem Wielkim w dniu 1 października 2019 r., zorganizowała po raz kolejny wydarzenie pn. „Olimpiada zdrowia”. Organizatorzy rozgrywek na początku spotkania przywitali zaproszonych gości, a także wszystkich uczestników drużyn. Następnie, aby być w dobrej kondycji, wszyscy uczestnicy turnieju wzięli udział w rozgrzewce poprowadzonej przez nauczyciela wf-u. W rozgrywkach brało udział aż 8 drużyn o nazwach: truskawki, wisienki, banany, cytrynki, winogronka, ananaski, jabłuszka i arbuzy. Zawodnicy zmierzyli się w 7 konkurencjach tj.: zgadnij co tak smakuje, piramida zdrowia, koło fortuny, test, zdrowolot, order miłośnika zdrowia oraz lunchbox. Aby zawodnicy i goście nie opadli z sił przy tak fantastycznej pracy i równocześnie rywalizacji, o zdrowe przekąski zadbały 4 ekipy MasterChef-ów o nazwach: koktajle, kanapki, tortille i zdrowy deser. W ww. imprezie brali udział uczniowie niepełnosprawni oraz pełnosprawni. Wydarzenie miało na celu rozwijanie zainteresowań uczniów, poruszenie problemu żywienia, upowszechnianie wzorców racjonalnego żywienia i promocję zdrowia oraz uświadomienie dzieciom i młodzieży, jakie produkty powinno spożywać się, a jakich należy unikać. I miejsce zdobyła drużyna „jabłuszka”, II miejsce zajęła grupa „cytrynki”, natomiast III miejsce należało do załogi „truskawki”. Poszczególne zespoły, które zajęły miejsce I, II i III otrzymały dyplomy oraz nagrody, natomiast wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali upominki za aktywny udział.


SOW – SYSTEM OBSŁUGI WSPARCIA

Zachęcamy osoby z niepełnosprawnością oraz osoby, które pomagają naszym mieszkańcom z różnymi rodzajami niepełnosprawności do skorzystania z portalu informacyjnego Systemu Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON.

Pod poniższym linkiem mogą Państwo uzyskać informacje jakie wsparcie należy się osobom z niepełnosprawnością, które podyktowane są konkretną formą wsparcia zgodną z rodzajem orzeczenia o niepełnosprawności.

https://portal-sow.pfron.org.pl/opencms/export/sites/pfron-sow/sow/baza-wiedzy/informator/osoby-niepelnosprawne/


PROJEKT: POWRÓT DO ZDROWIA – POWRÓT DO PRACY

Jeśli z powodu wypadku lub pogorszenia stanu zdrowia nie możesz wykonywać dotychczasowej pracy, a chcesz być nadal aktywny zawodowo i żyć pełnią życia, zgłoś się do nas i weź udział w bezpłatnej rehabilitacji kompleksowej-zawodowej, psychospołecznej i medycznej. Pozwól sobie pomóc, zgłoś się do Programu Kompleksowej Rehabilitacji!

Do kogo skierowany jest Projekt?

Rehabilitacja Kompleksowa to oferta dla osób, które z powodu choroby lub wypadku straciły możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, ale chciałyby podjąć inną pracę, adekwatną do ich zainteresowań i stanu zdrowia. To również  szansa dla tych, którzy ze względów zdrowotnych nigdy nie pracowali, lecz chcieliby zmienić tę sytuację -zdobyć zawód i podjąć satysfakcjonującą pracę odpowiednią do ich możliwości zdrowotnych. W powrocie do aktywności zawodowej pomagają Ośrodki Rehabilitacji Kompleksowej, oferując niezbędną rehabilitację i szeroką ofertę kursów zawodowych dostosowanych do potrzeb osób z ograniczeniami zdrowotnymi. Pobyt, rehabilitacja i szkolenia są bezpłatne.

Więcej informacji pod linkiem:

https://www.pcpr-minskmaz.pl/images/dokumenty_do_pobrania/spr_raporty_programy/folder_EPP_14.06-PZ.pdf


 BIEŻĄCE PRACE GSKON

Gminna Społeczna Komisja ds. Osób Niepełnosprawnych w Dębem Wielkim (GSKON), zgodnie z harmonogramem, na bieżąco pracuje nad wdrożeniem i opracowywaniem inicjatyw, mających na celu polepszenie warunków życia osób z niepełnosprawnością oraz zintegrowania społeczności lokalnej na terenie naszej gminy. Członkowie GSKON spotykają się cyklicznie na posiedzeniach, w celu omówienia i rozplanowania prac w związku z zaplanowanymi działaniami. Najbliższe wydarzenie, nad którym GSKON obecnie pracuje to „Dzień bez barier” oraz konkurs dla mieszkańców naszej gminy. Powyższe wydarzenie odbędzie się 8 grudnia 2019 r., na które już dziś serdecznie Państwa zapraszamy. Szczegóły wkrótce na plakacie.


UROCZYSTOŚĆ POŻEGNANIA ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ W RUDZIE

W szkole Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Rudzie w dniu 18 czerwca 2019 r., dzieci z oddziałów przedszkolnych uroczyście pożegnały rok szkolny 2018/2019. Aby zakończyć życie przedszkolaka, a przygotować się do rozpoczęcia życia ucznia po wakacjach, dzieci oficjalnie rozstały się z zabawkami poprzez symboliczne przecięcie wstęgi, co oznaczało rozstanie się z ulubionymi rzeczami, tj. wózek dla lalek bądź samochodzik. Przyszli uczniowie nie mogąc doczekać się upragnionych wakacji przygotowali wspaniały występ artystyczny, który odnosił się do wyczekiwanego odpoczynku od codziennej nauki. Na zakończenie dzieci otrzymały dyplomy oraz pamiątkowe książki.


ŚWIĘTO GMINY DĘBE WIELKIE 2019

W dniach 22-23 czerwca 2019 r. odbyło się Święto Gminy Dębe Wielkie, w którym aktywnie uczestniczyła również Gminna Społeczna Komisja ds. Osób Niepełnosprawnych w Dębem Wielkim (GSKON). Mieszkańcy z terenu gminy, podczas powyższego wydarzenia, oprócz rozmów i porad, które uzyskali od członków komisji, przedstawiali również w formie pisemnej swoje pomysły, propozycje oraz inicjatywy do wdrożenia przez GSKON. Według lokalnej społeczności, do najbardziej potrzebnych zmian, które należałoby wprowadzić na terenie naszej gminy należy zaliczyć: wybudowanie windy w Urzędzie Gminy Dębe Wielkie, dostosowanie chodników i podjazdów na terenie gminy do potrzeb osób z niepełnosprawnością, osób starszych, a także wózków dziecięcych, dostosowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych w Szkole Podstawowej w Rudzie oraz w Szkole Podstawowej w Górkach, a także dowóz dzieci i młodzieży do szkół oraz placowego rewalidacyjnych. Wychodząc naprzeciw pomysłom i oczekiwaniom mieszkańców, prosimy w związku  z powyższymi sugestiami, o przesyłanie maili ze zdjęciami niedostosowanych chodników i podjazdów na terenie Gminy Dębe Wielkie na adres: gskon@debewielkie.pl, wpisując równocześnie lokalizację miejsca (tj. miejscowość i ulicę) celem przebudowy chodników.


Na chwilę przed majówką, w niedzielne popołudnie w dniu 28 kwietnia 2019 r. Wójt Gminy Dębe Wielkie, Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Gminna Społeczna Komisja ds. Osób Niepełnosprawnych przygotowali dla wszystkich mieszkańców „Spacer zapoznania”, który miał na celu integrację społeczności lokalnej z osobami z niepełnosprawnością z terenu naszej gminy. Pomimo niesprzyjającej pogody, wiele osób chętnie uczestniczyło w powyższym spotkaniu, aby zapoznać się i miło spędzić wieczór przy ognisku, a także wspólnie śpiewając klimatyczne przeboje przy akompaniamencie gitary. Gminna Społeczna Komisja ds. Osób Niepełnosprawnych w Dębem Wielkim zaprezentowała swoje logo, które będzie od tego momentu ich znakiem rozpoznawczym. Oprócz biesiady przy ognisku, gdzie można było upiec nie tylko kiełbaski, dzieci brały udział w loterii fantowej, puszczane były bańki mydlane, a także malowanie kredą po chodniku sprawiło małym i dużym sporo radości. Dziękujemy OSP w Dębem Wielkim za zabezpieczenie przemarszu, OSP w Rudzie za wypożyczenie ławek oraz stołów, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Dębem Wielkim, a także Gminnemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Dębem Wielkim za pomoc i udostępnienie sprzętów, pracownikom Urzędu Gminy Dębe Wielkie za pomoc przy organizacji, jak również wszystkim osobom, które miały swój wkład w zorganizowanie ww. imprezy.


SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZADAŃ PEŁNOMOCNIKA DS. OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Dębe Wielkie dnia 14.02.2019r.

Sprawozdanie z realizacji zadań Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych za rok 2018. Plik do pobrania.


03.12.2018- INTEGRACYJNA SPARTAKIADA W RAMACH MIĘDZYNARODOWEGO DNIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Z okazji corocznego Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, w dniu 3 grudnia 2018 r., na hali sportowej w miejscowości Dębe Wielkie, została zorganizowana Integracyjna Spartakiada. Gospodarzem powyższego wydarzenia był Dyrektor Szkoły Podstawowej im. WBK w Dębem Wielkim Pan Krzysztof Rek, natomiast organizatorami spotkania byli pedagodzy specjalni  ze Szkoły Podstawowej im. WBK w Dębem Wielkim wraz z nauczycielami z Zespołu Niepublicznych Specjalnych Placówek Oświatowych „Możesz więcej” ze Zglechowa oraz Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Możesz więcej” z Mińska Mazowieckiego.

Każda grupa miała swojego opiekuna, natomiast drużyny składały się z dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci pełnosprawnych, które brały udział w konkurencjach tj.: dynia, piłka górą, ćwiczymy celność, unihokej, akceptacja, choinka, chusta klanza, toczenie piłki, bieg do szarfy, bieg z woreczkiem, piłka na rakiecie oraz kręgle. Na twarzach wszystkich uczestników gościł uśmiech i radość, a zawodnicy z miłą chęcią uczestniczyli w zmaganiach. Podczas rywalizacji oprócz zaproszonych gości dopingowały drużyny maskotki – Kaczor oraz Tygrysek.

Coroczna integracja ma na celu wzajemne zaangażowanie dzieci w powierzone im zadania, współpracę wraz ze wzajemną akceptacją i pomocą, likwidację pojawiających się w życiu codziennym barier, jednakże podczas toczących się konkurencji, na twarzach uczestników było widać wyłącznie wzajemną chęć zabawy oraz chęć wygranej.

Nad każdą konkurencją czuwał sędzia, a zaproszeni goście bacznie przyglądali się zmaganiom uczniów poszczególnych szkół. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe medale, a zespoły, które zajęły trzy pierwsze miejsca otrzymały puchary.

W tegorocznej spartakiadzie uczestniczyli podopieczni:

 • Szkoły Podstawowej im. WBK w Dębem Wielkim,
 • Zespołu Niepublicznych Specjalnych Placówek Oświatowych „Możesz więcej” ze Zglechowa,
 • Szkoły Podstawowej im. „Tadeusza Kościuszki” z Cyganki,
 • Szkoły Podstawowej im. „Gen. Józefa Bema” z Rudy
 • Zespołu Szkół Specjalnych im. Janiny Porazińskiej z Ignacowa
 • Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stefana Czarnieckiego z Sulejówka.

Spartakiada została dofinansowana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mińsku Mazowieckim ze środków PFRON.


02.12.2018 – DZIEŃ BEZ BARIER

2  grudnia 2018 r. Gmina Dębe Wielkie zorganizowała drugą edycję wydarzenia „Dzień bez barier” z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Gospodarzami spotkania byli: Wójt Gminy Dębe Wielkie Pan Krzysztof Kalinowski, Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych Pani Marlena Jackiewicz oraz Gminna Społeczna Komisja ds. Osób Niepełnosprawnych. Przedsięwzięcie zostało przygotowane dla osób niepełnosprawnych oraz osób pełnosprawnych, które mają wpływ na życie i rozwój osób z niepełnosprawnością.

W czasie akcji charytatywnej, która odbywała się w Zajeździe pod Dębem w miejscowości Chrośla, swoją działalność zaprezentowały następujące organizacje:

 • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mińsku Mazowieckim,
 • Powiatowy Urząd Pracy w Mińsku Mazowieckim,
 • Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Mińsku Mazowieckim,
 • Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach,
 • Fundacja Aktywnej Rehabilitacji w Warszawie,
 • Zespół Szkół Specjalnych Janiny Porazińskiej w Ignacowie,
 • Zespół Niepublicznych Specjalnych Placówek Oświatowych „Możesz więcej” w Zglechowie,
 • Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Możesz więcej” w Mińsku Mazowieckim,
 • Dom Pomocy Społecznej „Jedlina” w Mieni,
 • Parafialny Zespół Caritas w Dębem Wielkim,
 • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dębem Wielkim,
 • Gminny Ośrodek Kultury w Dębem Wielkim,
 • Młodzieżowa Rada Gminy Dębe Wielkie.

Na „Dzień bez barier”, który został zorganizowany po raz drugi przybyło bardzo dużo osób, które miały możliwość skorzystania z propozycji ofert pracy dla osób z niepełnosprawnością, ofert edukacyjnych przygotowanych przez poszczególne szkoły i organizacje, a także innych atrakcji, które były dostępne w ramach ww. projektu.  Oprócz wspaniałego i przepięknego występu grupy teatralnej, która składała się z uczniów Zespołu Szkół Specjalnych z Ignacowa, można było otrzymać upominki od podopiecznych ww. organizacji, uzyskać odpowiedzi na wiele pytań związanych z pomocą dla osób niepełnosprawnych, a małych i dużych gości zabawiały animatorki oraz bajkowy bohater Minionek. Zaszczycił nas również  swoją obecnością wielki artysta estradowy klasy światowej Pan Ryszard Bazarnik, który poprowadził zajęcia artystyczne z gry na bębnach. Następnie odbyły się warsztaty na wózkach inwalidzkich, które przeprowadziła Fundacja Aktywnej Rehabilitacji z Warszawy. Odbył się również pokaz sprzętu strażackiego wraz z przejażdżką wozem strażackim, można było skosztować pysznych, domowych wypieków oraz napić się słynnej Dębskiej kawy żołędziówki. Pod koniec spotkania przybył do gości Święty Mikołaj, który wręczył wszystkim grzecznym dzieciom małe upominki. Uwieńczeniem tak wspaniałego spotkania był występ utalentowanej wokalistki Nastji, która wszystkich zachwyciła swoim przepięknym głosem oraz śpiewając wspólnie kolędy przybliżała gości do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Na zakończenie tak wspaniałych występów przed salą wszyscy odpalili zimne ognie w towarzystwie baniek mydlanych.

Organizatorzy bardzo dziękują Pani Ewie Szulim – właścicielce Zajazdu pod Dębem za udostępnienie sali, właścicielowi firmy „Mesio” Usługi Transportowe – Panu Dariuszowi Gańko za dowóz na ww. wydarzenie, Nastji – Pani Natalii Ołdak za przepiękny występ, Panu Ryszardowi Bazarnikowi – artyście specjalizującym się w ekstremalnych projektach muzycznych, takich jak warsztaty bębniarskie, który zorganizował pokaz w ramach projektu Gminnego Ośrodka Kultury w Dębem Wielkim „Spotkania z Niepodległą”, dofinansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Dębem Wielkim za udostępnienie sprzętu, pracownikom Urzędu Gminy Dębe Wielkie, Gminnemu Przedszkolu im. Dębowej Krainy w Dębem Wielkim oraz strażakom z jednostki OSP w Dębem Wielkim, którzy w formie wolontariatu pomagali w przygotowaniach „Dnia bez barier”.

Gmina Dębe Wielkie planuje, aby wydarzenie odbywało się corocznie z związku z Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych.

 

Wójt Gminy Dębe Wielkie, Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Gminna Społeczna Komisja ds. Osób Niepełnosprawnych zapraszają 2 grudnia 2018 roku w godz. 15.00 -18.00  na Dzień Bez Barier

 

 

 

 

 

 


16 PAŹDZIERNIKA 2018 OLIMPIADA ZDROWIA

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Możesz więcej”, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. WBK w Dębem Wielkim oraz Dyrektor Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych „Możesz więcej” w Nowym Zglechowie, zorganizowali w dniu 16 października 2018 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Dębem Wielkim „Olimpiadę zdrowia”.

Wydarzenie miało na celu rozwijanie zainteresowań uczniów, poruszenie problemu żywienia, upowszechnianie wzorców racjonalnego żywienia i promocję zdrowia oraz uświadomienie dzieciom i młodzieży, jakie produkty powinno spożywać się, a jakich należy unikać.W ww. imprezie brali udział uczniowie niepełnosprawni oraz pełnosprawni. Można było skosztować pysznych i naturalnych soków zrobionych przez uczniów-kucharzy, zdrowych przekąsek oraz żywności, w skład której wchodziły warzywa i owoce. Grupy dzieliły się na drużyny o nazwie: śliwki, cytryny, dynia, truskawka, papryka, zielone jabłko i banan. Poszczególne zespoły, które zajęły miejsce I, II i III otrzymały dyplomy oraz nagrody, natomiast wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali dyplomy za aktywny udział wraz z upominkami. I miejsce zdobyła drużyna „śliwki”, II miejsce zajęła grupa „banan”, natomiast III miejsce należało do załogi „cytryny”.


 

9-10 PAŹDZIERNIKA 2018 ROKU SZKOLENIE Z ZAKRESU CUKRZYCY TYPU 1

Ze względu na zwiększającą się liczbę zachorowań na cukrzycę typu 1, Urząd Gminy Dębe Wielkie zorganizował w dniach 9-10 października 2018 r. szkolenia dla placówek oświatowych oraz osób zaangażowanych w pomoc na rzecz osób niepełnosprawnych. Seminaria zostały przeprowadzone w placówkach na terenie Gminy Dębe Wielkie. W ww. szkoleniu wzięło udział 147 osób, w tym pracownicy:

 • Szkoły Podstawowej im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Dębem Wielkim,
 • Szkoły Podstawowej im. Generała Józefa Bema w Rudzie,
 • Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Cygance,
 • Szkoły Podstawowej im Szarych Szeregów w Górkach,
 • Gminnego Przedszkola im. Dębowej Krainy w Dębem Wielkim,
 • Urzędu Gminy Dębe Wielkie,
 • Gminnego Ośrodka Kultury w Dębem Wielkim,
 • Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dębem Wielkim,
 • Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębem Wielkim

oraz członkowie Gminnej Społecznej Komisji ds. Osób Niepełnosprawnych w Dębem Wielkim.
Szkolenie przeprowadził przedstawiciel Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę w ramach projektu „Przedszkola i szkoły przyjazne diabetykom”.  Szkolenie zostało współfinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Podczas szkolenia uzyskano informacje dotyczące m.in.:

 • podstawowej wiedzy o cukrzycy,
 • niezbędnej, codziennej opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem z cukrzycą,
 • pomiaru poziomu glikemii i podawania insuliny,
 • rozpoznawania objawów odchylenia poziomu cukru od dopuszczalnych poziomów (hipo i hiperglikemia) i właściwej reakcji na nie,
 • sposobów udzielania pierwszej pomocy diabetykom w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.

Każdy z uczestników otrzymał potwierdzenie uczestnictwa w ww. szkoleniu.


PIERWSZE POSIEDZENIE GSKON W GMINIE DĘBE WIELKIE

Protokół z posiedzenia Gminnej Społecznej Komisji ds. Osób Niepełnosprawnych w Gminie Dębe Wielkie

 

 

 

 


GMINNA SPOŁECZNA KOMISJA DS. OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W GMINIE DĘBE WIELKIE

Zarządzenie w sprawie powołania i ustalenia składu osobowego Gminnej Społecznej Komisji ds. Osób Niepełnosprawnych w Gminie Dębe Wielkie.

 

 

 

 

 


NABÓR WNIOSKÓW W RAMACH PROGRAMU „AKTYWNY SAMORZĄD” ROK 2018

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mińsku Mazowieckim  zaprasza osoby niepełnosprawne do ubiegania się w roku 2018 o dofinansowanie w ramach pilotażowego programu PFRON – Aktywny Samorząd. Więcej informacji http://www.pcpr-minskmaz.pl/112-aktywny-samorzad-2018


SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI ZADAŃ PEŁNOMOCNIKA DS. OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Dębe Wielkie dnia 01.02.2018r.

Sprawozdanie z realizacji zadań Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych za okres od 1 września 2017 roku do dnia 31 grudnia 2017 roku. Plik do pobrania.


PODRÓŻ DO BETLEJEM INTERAKTYWNE WIDOWISKO ŚWIĄTECZNE


DEBATY KONSULTACYJNE W SPRAWIE WDROŻENIA KONWENCJI O PRAWACH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

W związku z wdrażaniem Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, w miesiącu wrześniu i październiku br. w Warszawie odbywały się tematyczne debaty konsultacyjne nt.: *zdrowia i rozwoju wsi, *kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, *zabezpieczenia społecznego, *budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa, *finansów publicznych, *administracji publicznej. Pani Marlena Jackiewicz – Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych miała możliwość aktywnie uczestniczyć w ww. debatach, w których jako przedstawiciel naszej gminy mogła analizować i rozważać poszczególne zmiany, które mają wpłynąć na polepszenie życia i rozwoju osób z niepełnosprawnością. Konsultacje miały na celu dostosowanie polityk publicznych w Polsce do postanowień Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych (KPON) i są częścią projektu „Wdrażanie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych – wspólna sprawa” realizowanego zgodnie z „Planem strategicznym Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych na lata 2015-2020. O równość, niezależność i godne życie osób z niepełnosprawnościami” przez Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych (PFON) wraz z czterema partnerami: Warmińsko-Mazurskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych (W-MSON), Lubelskim Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki (LFOON-SW), Akademią Pedagogiki Specjalnej(APS) oraz kancelarią prawną Domański Zakrzewski Palinka sp. k. (DZP). Realizacja projektu dotyczy stworzenia prawnych i pozaprawnych rekomendacji dla polityk publicznych do postanowień Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Wnioski uzyskane z przeprowadzanych analiz i debat będą punktem wyjścia nakreślenia kierunków zmian prawnych usuwających stwierdzone bariery i tworzących korzystne warunki prawne do realizacji polityk służących realizacji KPON. Jest on więc ważnym etapem wdrażania Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, która ratyfikowana została przez Polskę we wrześniu 2012 r.


SPARTAKIADA „MOŻESZ WIĘCEJ”

W dniu 4 grudnia 2017 r. została zorganizowana Integracyjna Spartakiada „Możesz więcej”, która odbyła się na Hali sportowej w Dębem Wielkim. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszanie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Możesz więcej” oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. WBK w Dębem Wielkim . Spartakiada są to zawody sportowe, które zostały rozgrywane w różnych dyscyplinach, tj.: ćwiczymy celność, kręgle, chusta klanza, skok w worku, woreczek na głowę oraz inne ciekawe konkurencje. Dzieci zostały podzielone na 10 drużyn, a każda drużyna składała się z dzieci niepełnosprawnych oraz pełnosprawnych. Przedsięwzięcie miało przede wszystkim na celu wzajemną pomoc i współpracę,  likwidację barier w komunikowaniu się między dziećmi pełnosprawnymi a dziećmi z różnymi niepełnosprawnościami, a także uczyło, że dzieci potrafią naprawdę bardzo dobrze angażować się w powierzone im zadania. Dzieci bawiły się wspaniale, a na ich twarzach widać było zaangażowanie, skupienie, chęci wygranej oraz nutkę rywalizacji. Nad każdą konkurencją czuwał sędzia, a zaproszeni goście bacznie przyglądali się zmaganiom uczniów poszczególnych szkół. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe medale a zespoły, które zajęły trzy pierwsze miejsca otrzymały puchary. Ww. zawodach sportowych wzięły udział dzieci ze  Szkoły Podstawowej im. WBK w Dębem Wielkim, Zespół Niepublicznych Specjalnych Placówek Oświatowych „Możesz więcej” ze Zglechowa, Zespół Szkół Specjalnych im. Janiny Porazińskiej z Ignacowa oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stefana Czarnieckiego z Sulejówka. Spartakiada została dofinansowana przez Powiatowe Centrum Rodzinie w Mińsku Mazowieckim ze środków PFRON.


DZIEŃ BEZ BARIER W GMINIE DĘBE WIELKIE

W dniu 3 grudnia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych Gmina Dębe Wielkie przygotowała spotkanie zatytułowane „Dzień bez barier”, które zostało zorganizowane po raz pierwszy. Gospodarzami spotkania byli: Wójt Gminy Dębe Wielkie Pan Krzysztof Kalinowski oraz Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych Pani Marlena Jackiewicz. Przedsięwzięcie zostało przygotowane dla osób niepełnosprawnych oraz osób, które mają wpływ na życie i rozwój osób z niepełnosprawnością. Na wspomnianym wydarzeniu zaprezentowały swoją działalność następujące organizacje: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie z Mińska Mazowieckiego, Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy z Mińska Mazowieckiego, Zespół Szkół Specjalnych  im. Janiny Porazińskiej z Ignacowa, Zespół Niepublicznych Specjalnych Placówek Oświatowych „Możesz więcej” ze Zglechowa, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Możesz więcej” z Mińska Mazowieckiego, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej z Dębego Wielkiego, Gminny Ośrodek Kultury z Dębego Wielkiego, Firma AMILEK z Choszczówki Stojeckiej. Na „Dzień bez barier”, który został zorganizowany w sali multimedialnej OSP  w Dębem Wielkim przybyło bardzo dużo osób, które miały możliwość skorzystania z pomocy dla osób niepełnosprawnych oraz ofert edukacyjnych przygotowanych przez poszczególne organizacje a także innych atrakcji, które były dostępne w ramach ww. projektu.  Oprócz wspaniałego i przepięknego występu grupy teatralnej, która składała się z uczniów Zespołu Szkół Specjalnych z Ignacowa, można było otrzymać upominki od podopiecznych ww. organizacji, uzyskać odpowiedzi na wiele pytań związanych z pomocą dla osób niepełnosprawnych, a małych i dużych gości zabawiały animatorki. Odbył się również pokaz sprzętu strażackiego wraz z przejażdżką wozem strażackim, można było skosztować pysznych, domowych wypieków oraz napić się słynnej Dębskiej kawy żołędziówki.  Na dodatek na zakończenie spotkania przybył do gości Święty Mikołaj, który nie omieszkał wręczyć grzecznym dzieciom małe upominki. Pracownicy Urzędu Gminy Dębe Wielkie oraz pracownicy Gminnego Przedszkola w Dębem Wielkim wraz ze strażakami z jednostki OSP w Dębem Wielkim w formie wolontariatu pomagali w przygotowaniach „Dnia bez barier”. Gmina Dębe Wielkie planuje, aby wydarzenie odbywało się corocznie z związku z Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych.